Překyselení organismu obecně

Na základě rady a osobní zkušenosti jsem zjistil, že deprese a úzkost úzce souvisí s překyselením organismu. Pro lidské tělo je nezbytné udržovat určité rozmezí pH především u krve a to i za cenu změn v ostatních vnitřních prostředích organismu  (pozn. pH je zjednodušeně řečeno hodnota, která je vyjádřením zásaditosti či kyselosti prostředí). Rozmezí pH krve je 7,35 - 7,45. Krev je tedy mírně zásaditá.

Lidské tělo má několik mechanismů, kterými zajištuje udržování pH krve v daném rozmezí. Přebytku kyselin a zásad se zbavuje například močí, dechem atd. O správné pH krve se tedy stará organismus sám a jen v extrémních patologických případech dochází k tomu, že by hodnoty pH krve byly již neslučitelné se životem. O ostatní vnitřní tělní prostory již tělo tak důsledně nepečuje a tak se může stát, že tělo člověka může dlouhodobě být ve stavu překyselení, aniž by to dotyčný sám rozpoznal. Ovšem postupně takovýto stav oraganismu může vést k  takovým projevům jako je úbytek kostních minerálů nebo usazování solí v kloubech. To jsou jen nejznámnější z projevů. V případě deprese jsem se s vědecky podloženým faktem nesetkal, nicméně jsem sám na sobě vyzkoušel, že při zvýšeném přísunu zásaditých minerálních látek mizí projevy deprese a úzkosti velice rychle. Nejsem vám schopen říci, proč někteří lidé mají tendence reagovat na překyselení úzkostí či depresí a druzí ne. Stejně tak jako neumím vysvětlit, proč někteří lidé mohou reagovat na lepek ve stravě vznikem deprese nebo úzkosti, zatímco jiným tyto potíže nezpůsobuje.

Důležité je, že přebytek kyselin v krvi a ostatních vnitřních tělních prostorech je mimo jiné neutralizován zásaditými látkami jako je draslík, vápník, hořčík a další. Jestliže není těchto látek v organismu volně k dispozici dostatečné množství, pak si je tělo za účelem udržení pH krve bere například z kostí a tím může časem docházet k již výše zmíněným projevům. V následujícím textu mám pod pojmem překyselení na mysli celkový stav organismu, nevztahujte si ho tedy ke krvi.

Překyselení organismu může být způsobeno mnoha faktory (stresem, složením stravy, alergií na určitou potravinu, nedostatkem pohybu a dalšími). Překyselení lze dle mého názoru velice dobře regulovat příjmanou stravou a dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Co se týče stravy,  tak zde vycházím z teorie zásadotvorných a kyselinotvorných potravin. Z každé požité potraviny se v těle uvolňují zásadotvorné a kyselinotvorné látky a podle jejich převahy se daná potravina označuje za kyselinotvornou či zásadotvornou. Je tedy vhodné vědět jakou kombinací potravin se ochránit vůči překyselení. Obecně se dá říci, že syrová zelenina má vliv zasadotvorný a bílkoviny jako maso, luštěniny a další mají účinky kyselinotvorné.  Při stresu vzniká také velké množství látek, které organismus okyselují a tak je dobré mít i dostatek pohybu, který vyplaví z těla vzniklé stresové hormony.

Zeleninovými šťávami proti úzkosti a depresi

Udržovat organismus v zásaditém stavu a chránit se před depresí a úzkostí můžete zvýšenou konzumací syrové zeleniny. Ovšem ještě snadnější a účinější je popíjení syrových zeleninových či zelenino-ovocných šťáv. K výrobě takové šťávy si stačí pořídit odšťavňovač a můžete začít. Důležité je zařadit šťávy do svého jídelníčku nejlépe denně. Půl litr šťávy za den, ideálně ráno na lačno je minimum. Můžete jí během dne vypít i více, ale nic by se nemělo přehánět. Osobně doporučuji pro začátek šťávu z mrkve. Inspiraci se však meze nekladou a tak můžete zkoušet různé kombinace z mrkve, celeru, pomeranče, červené řepy, jablka, petržele, salátové okurky a dalších druhů zelenin a ovoce. Prostě co vás napadne a bude vám chutnat. Možné je zakápnout šťávu i pár kapkami citronu.

Pokud zeleninové šťávy zařadíte do svého životního stylu, pak vám s největší pravděpodobností budou deprese či úzkosti hrozit jen minimalně a navíc, když se náhodou objeví, pak budete vědět jak si s nimi rychle poradit.

Nejsem jediný, na kterého takto zeleninové šťávy působí, takže i ve vašem případě tomu může být obdobně. Jeden názor je i takový, že pokud váš organismus není překyselený, pak úzkost a deprese nemají šanci. Pro zajímavost určitě stojí uvést, že při zasaditém stavu organismu může efektivněji a dokonaleji probíhat detoxikace od škodlivých látek a tím se postupem času může člověk cítit po zdravotní stránce lépe a vitálněji.

Budu rád, když se o své zkušenosti se zeleninovými šťávami podělíte v následující diskuzi.

Přeji všem ať dají sbohem depresi a úzkosti jednou pro vždy. 

blog comments powered by Disqus

Diskusní téma: Deprese a překyselení - starší příspěvky


Titulek Mrkvová šťáva

Datum 12.02.2010

Vložil Eva

Měla jsem potíže s mandlemi a průduškami. Rozhodla jsem se pomoci si mrkví. Koupila jsem odšťavňovač a denně po dobu půl roku pila půl litru mrkvové šťávy. Fakt mi to pomohlo. Dlouhodobě. Dnes jsem objevila Mladý ječmen. Jde v podstatě o totéž, jen je to méně pracné, koupím pixlu a rozmíchám ve vodě. Slouží také k odkyselení. Bohužel stran té mrkve jsem ze všech stran slyšela, jak si ubližuji a jak to není zdravé, tolik "áčka" a jak budu žlutá. No, žlutá jsem nebyla a že by čerstvá zeleninová šťáva mohla škodit, tomu nevěřím. Bohužel, silně toto tvrdí lékaři. Když se zeptám na důvody, proč tak soudí, většinou jen velmi povrchně cosi blábolí. Zajímal by mě názor skutečného odborníka. Nedávno mě fakt dostala "poradkyně pro výživu", která mi řekla, že jsem se zbláznila, když si myslím, že mi šťáva z grepu pomůže odkyselit organismus...asi soudí, že když je grep kyselí, tak zakyselí. A jsme u toho. Lidi, kteří něco tvrdí a svůj názor šíří, aniž by o tom něco věděli. Smutné


Titulek Re: Mrkvová šťáva

Datum 12.02.2010

Vložil Eva

Pardon za tu hrubku, samozřejmě je grep kyselý :)


Titulek Klystýr?

Datum 23.11.2009

Vložil Hanka

To Pavla:
Vážně je to tak,i to si myslím.jen..jak si ty klystýry provádíte?To chodíte k lékaři nebo tak?


Titulek Re: Klystýr?

Datum 24.11.2009

Vložil Karel

Navsteva lekare neni treba, stejne by na vas asi koukal jako na blazna. Klystyr se provadi doma. Potreba jen nastudovat postup (napr. zde -> https://www.zdravi-az.cz/Ocista_tlusteho_streva_03.php)a zakoupit klystyrku. Pred samotnym provedenim nezapomente odpustit pripadne vzduchove bubliny z hadicky, ty by mohly zpusobit neplechu a neprijemne pocity. Provedeni klystyru je jinak bez rizika. Druhou moznosti ocisty tl. streva je pak hydrocolon terapie. Ta se jiz provadi proskolenym personalem pomoci specialniho pristroje. Procedura se samozrejme plati. Ocista streva je dukladnejsi a efekt rychlejsi nez u klystyru. Jiz po par opakovani procedury se stav tl. streva vyrazne zlepsi a s nim i celkove zdravi.


Titulek Výborný prostředek na odkyselení

Datum 05.11.2009

Vložil petra

Se vším, co zde bylo napsáno souhlasím, dokonce znám jeden výborný prostředek na odkyselení těla, po týdnu užívání jsou viditelné výsledky....


Titulek Re: Výborný prostředek na odkyselení

Datum 12.11.2009

Vložil Karel

Já osobně se k používaní prostředků na odkyselení příliš nepřikláním, protože nejde jen o to dosáhnout krátkodobě rovnováhy kyselin a zásad v těle. Jde především o to, tuto rovnováhu udržovat a to lze dle mého názoru nejlépe pomocí vhodné stravy. Tělo pak v takovém stavu začíná úplně jinak fungovat, začne se pomalu zbavovat nahromaděných toxinů, dáme mu tím prostor pro to, aby se samo vyléčilo. To vše pak vede postupem času k narůstající vitalitě a životu bez zdravotních obtíží. Nicméně pro počáteční nastartování tohoto procesu se mohou využít různé prostředky. Pokud máte tedy Petro chuť, můžete se o své zkušenosti podělit s ostatními. I když dle titulku vašeho příspěvku mám pocit, že se z vaší strany jedná spíše o jakýsi druh reklamy na zázračný prostředek za velké peníze. Nebo se mýlím?


Titulek Re: Re: Výborný prostředek na odkyselení

Datum 02.12.2009

Vložil anonym

prosmi dej te vedet co jakej preparat vam pomohl na odkiselni or.

kkuritka@seznam.cz


Titulek Vitariánství vede k extrémní hubenosti

Datum 02.10.2009

Vložil Tonda

Syrová strava je na psychiku super, ale vedlejší účine je chorobné hubnutí. Sundal jsem za rok vitariánské diety 30 kilo, z půdoních 75 kilo jsem klesl na 45 kilo a tak při výšce 170 centimetrů vypadám jako věšák na hadry.


Titulek Dva nové články na toto téma v sekci Články o detoxikaci

Datum 16.08.2009

Vložil Karel

Zdravím, v sekci články o detoxikaci naleznete dva zajímavé články na toto téma. Neberte prosím to co je v nich napsáno jako dogma. Vždy je třeba přemýšlet, zkoušet a nakonec si zvolit svoji cestu. Zdraví zdar :-)


Titulek Klystýr proti depresi

Datum 27.07.2009

Vložil Pavla

Na tom překyselení asi něco je, protože když na mě jde deprese, udělám si klystýr a tím vypláchnu kyselé odpadní produkty ze střeva a je po depresi. Deprese při vyčištěném střevu nemá šanci. Staré čínské přísloví praví, že naše psychyka sídlí víc ve střevech, než v hlavě. Já tomu věřím.


Titulek Re: Klystýr proti depresi

Datum 12.08.2009

Vložil Karel

Souhlasím s výše uvedeným. Uvádí se, že kromě tlusteho střeva se na psychice odráží i stav jater. Osobně jsem přesvědčen, že většina potiží s depresí a uzkostí je spojena se zanešeným organismem. Organismus se začíná velice rychle čistit pokud budete konzumovat převážně syrovou stravu, tzn. ovoce, zeleninové saláty, zeleninové či ovocné šťávy, ořechy, semena, klíčky. Zkuste pro začátek jeden takový týden a uvidíte sami jaký to na vás bude mít dopad. Ovšem pozor, mohou se u vás objevit nepříjemné detoxikační projevy, které vás mohou odradit od vašeho úsilí. Je dobré si na toto téma něco přečíst. Více se můžete dozvědět např. na těchto stránkách: https://vitarian.cz/search.php?rsvelikost=uvod&rstext=all-phpRS-all&rstema=4&stromhlmenu=4

Dalšími velice efektivními metodami očisty organismu je již výše zmíněný klystýr, dále pak půsty, či šťávové půsty. Metod je nepřeberné množství a každý si může vybrat co mu vyhovuje. Více se dočtete třeba zde: https://vitarian.cz/search.php?rsvelikost=uvod&rstext=all-phpRS-all&rstema=7&stromhlmenu=7 nebo zde: https://www.zdravi-az.cz/Ocista_tlusteho_streva_00.php

Titulek další informace

Datum 10.07.2009

Vložil Karel

Zdravím, další informace na toto téma naleznete pod následujícím odkazem:

https://www.zdravi-az.cz/Potraviny_jako_jedy_i_leky_02.php

Zároveň na zmíněných stránkách naleznete mnoho dalších zajímavých názorů, informací a především praktických rad jak nabýt ztracené fyzické i duševní zdraví. Oboje totiž spolu úzce souvisí.