Přístup současné medicíny k depresi a úzkosti

Uvádí se, že příčina deprese či úzkostí leží buď v našem podvědomí nebo ve špatné funkci mozku (v nedostatečné tvorbě chemických přenašečů). Proto současná medicína zabývající se léčbou těchto potíží nabízí v podstatě pouze dvě možnosti. Tou první a nejčastěji využívanou jsou léky, které mají za úkol potlačit depresi či úzkost (antidepresiva, anxiolitika). Druhou je pak psychoterapie. Běžná praxe (tedy alespoň v ČR) se kterou se setkáte při navštěvě psychiatra či psychologa je tedy ta, že Vám budou doporučeny antidepresiva (anxiolitika) a zároveň psychoterapie. V USA je ovšem čím dál častější i třetí možnost. U depresí či úzkosti zvažují možnou spojitost s metabolismem lepku. Mechanismus tohoto působení není v současné době zcela odhalen, nicméně případů, kdy vyloučení lepku ze stravy vedlo k vymizení potíží je nezanedbatelné procento. Uvádí se, že až 30% depresí a úzkostí způsobuje právě lepek. Proč u některých lidí lepek způsobuje psychické potíže a u jiných nikoliv není v současné době zatím známo.

Osobní zkušenost

Nebýt neustálého pátrání po příčinách mých potíží a náhody, pak bych na tom byl pravděpodobně stále stejně špatně, jako tomu bývalo. Mé problémy s depresí a úzkostí se začaly objevovat přibližně v mých 17 letech (tzn. asi před 10 lety). Za tu dobu jsem vyzkoušel téměř vše (včetně léků), ale nic nezabíralo. Z alternativních přístupů to byla např. homeopatie, bachova květová terapie, regresní terapie, detoxikace dle Mudr. Jonáše a další. A při každém novém pokusu jsem věřil, že daný přístup by mohl pomoci. Tím chci hned zpočátku vyloučit, že by se v případě vynechání lepku ze stravy mohlo jednat o placebo efekt. Ke všem zkoušeným metodám jsem přistupoval se stejnou nadějí na vyléčení.

Náhoda tomu chtěla, že jsem narazil na člověka, který mě na možnou spojitost deprese a lepku upozornil. A tak přesto, že se mi to zprvu příliš nepozdávalo, rozhodl jsem se to prověřit. K mému překvapení se první změny projevily již po dvou týdnech. Jediné co stačilo udělat bylo důsledně vyloučit lepek ze stravy. Sice se v průběhu následujících dvou měsíců jěště občas potíže s úzkostí a depresí objevily, ale pak již odezněly a do dnešního dne se už neobjevily. Pro úplnost uvádím, že lepek jsem ze stravy vyloučil počátkem září 2008 a potíže zcela odezněly v 2. polovině listopadu téhož roku.

Řešení

Zda-li jsou Vaše potíže způsobené lepkem či nikoliv zjistite pouze a jedině tak, že po určitou dobu nebudete konzumovat potraviny, které lepek obsahují. Pokud do jednoho měsíce nezpozorujete žádné zlepšení co se deprese a úzkostí týče, pak s největší pravděpodobností u Vás lepek není tím pravým činitelem. V případě, že Vaše potíže ustoupí, pak jste na správné cestě k celkovému vyléčení. Jestliže si nejste jisti v čem všem se lepek nachází, pak Vám pomůže následující odstavec. Adresy stránkek o bezlepkové dietě naleznete v sekci odkazy.

Co je to lepek a kde se nachází?

Lepek, jinak také gluten, je směsí dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu .Ty se nacházejí v semenech některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene, rizikový je i oves. V případě pšenice představuje dokonce až 80% z bílkovinového obsahu. Zjednodušeně je tedy lepek ve všem, co obsahuje pšeničnou, žitnou či ječnou mouku nebo přímo tyto plodiny.

Možný mechanismus působení lepku

Odborníci, zabývající se lepkem a jeho spojitostí s depresí, vysvětlují jeho možné negativní působení následovně. U některých jeninců může být deprese či úzkost způsobena štěpným produktem lepku (gliadinu, gluteninu), který se označuje jako gliadinomorfin (též gluteomorfin). Jedná se o opioidní substanci, která může přecházet do krevního řečiště jedince a následně tím negativně ovlivňovat funkci mozku, potažmo chemických přenašečů.

 

blog comments powered by Disqus

Diskuse k článku - starší příspěvky


Titulek Panicka uzkostna porucha

Datum 18.01.2010

Vložil Mira

Ahoj. Ja sem asi pred rokem mel uzkostne zachvaty kdy sem volal i rychlou pomoc diagnostikovali mi Uzkostnou poruchu. Je mozne ze i to je zpusobene lepkem, nebo se to tyka pouze depresi?
 

Titulek Re: Panicka uzkostna porucha

Datum 02.02.2010

Vložil Karel

Ahoj Miro, jestli ti pomuze vysazeni lepku od uzkostne poruchy to skutecne nevim, za zkousku nic nedas. Ja sam jsem mel kombinaci uzkosti a deprese a moje potize mi po eliminaci lepku ustoupily. Drzim palce, at najde sto spravne reseni.
 

Titulek Deprese zmizely

Datum 31.07.2009

Vložil Hana

Mám podobnou zkušenost. Na bezlepkové dietě mé deprese zmizely za dva týdny. Stále ji držím a dperese se nevrací.
 

Titulek zkušenosti ostatních

Datum 22.02.2009

Vložil Karel

Zdravím, podobné zkušenosti i ostatních lidí si mužete přečíst v diskuzi, kterou jsem založil ještě před těmito stránkami. Najde te ji na adrese: https://diskuse.doktorka.cz/pozor-ctete-vsichni-lepek-jako/